Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, kas palīdz nodrošināt vietnes funkcionalitāti un uzlabot jūsu tiešsaistes pieredzi. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat to izmantošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkāk ŠEIT.
24.04.2020.

E-MĀCĪBAS: DODAM VĀRDU NĀKOTNEI

E-MĀCĪBAS: DODAM VĀRDU NĀKOTNEI

Laikā, kad lielai daļai uzņēmumu darbs no mājām ir kļuvis par ikdienas realitāti, esam sākuši labāk apzināties arī cilvēka nesalīdzināmo elastību un spējas visdažādāko šķēršļu apiešanā. Tāpat ir arī ar e-mācībām (e-learning) – izmantojot iespēju tiešsaistē apgūt jaunas zināšanas visās nepieciešamajās valodās, uzņēmums veicina arī patstāvību un mērķtiecību, lieki netērējot arvien vērtīgākos resursus un neriskējot ar darbinieku drošību. Zemāk esam apkopojuši vērtīgu informāciju, lai pāreja uz e-mācībām būtu pēc iespējas veiksmīgāka un nestu vislielāko labumu Jums un Jūsu uzņēmumam.

Jauna ēra te un tagad

Pasaule mainās, un ieguvēji ir tie, kas to apzinās, pieņem un pielāgojoties mainās tai līdzi. Nereti ir grūti atmest senus un spēcīgus pieradums, un iemīlēt jauno un nezināmo. Tomēr panākumus gūst – un šampanieti dzer – tie, kas spēj ātri pārkārtot pazīstamus procesus jaunās platformās un optimizēt uzņēmuma procesus – vēlams, ātrāk par konkurentiem. Šoreiz runa ir par nu jau plašajām iespējām digitalizēt noputējušo darba apmācību procesu, tātad par elektroniskām jeb e-mācībām. Vēl pavisam nesen (un joprojām) pilnībā pašsaprotami mums šķita, ka apmācības jaunā darba vietā notiek klātienē – instruktoru uzraudzībā un lasāmo materiālu kaudzē, izmantojot drukātus materiālus vai vienveidīgus dokumentus darba datorā. Tomēr nu jau labu laiku mācību procesi ne vien akadēmiskajā, bet arī darba vidē strauji mainās. Jaunais un netaustāmais laikmets sniedz ne tikai iespēju digitalizēt iepriekš drukāto un izmantot unikālus rīkus mācību procesa vajadzībām, bet nodrošina arī vidi, kurā veidot un patērēt saturu visās uzņēmumā lietotajās valodās. Šobrīd ir jo īpaši izdevīgs brīdis, lai modernizētu uzņēmuma apmācību procesu un uzlabotu savas pozīcijas jaunajā uzņēmējdarbības laukumā.

Salīdzini, nemini

Arvien vairāk uzņēmumu nonāk pie secinājuma, ka tiešsaistes apmācību formāts ir interaktīvs, radošs veids kā darbinieki var turpināt apgūt jaunas prasmes sev ērtā vidē un laikā. Taču, lai baudītu šāda mācību formāta rezultātus, sākumā nepieciešams ierakties pieejamās informācijas pārpilnības ragā un atrast sev un saviem darbiniekiem piemērotākos risinājumus. Galvenais uzdevums šajā gadījumā ir nodrošināt pieejamu mācību platformu ar aktuāliem mācību materiāliem nepieciešamajos formātos un valodās, kas atbilst uzņēmuma darbinieku skaitam, mērķiem un budžetam. Vietnes Capterra un eLearningIndustry piedāvā lielisku iespēju ērti pārskatīt pieejamās platformas. Iepriekš minētās mājaslapas nodrošina daudz dažādu filtru, kas palīdz atrast nepieciešamo un nepazust plašajā piedāvājumā. Tajās ir iespējams arī ērti salīdzināt konkrētas platformas, balstoties uz dažādiem kritērijiem. Rūpīga izpēte, izmantojot dažādas salīdzināšanas programmas palīdzēs saprast, kurš no risinājumiem būs Jums visvērtīgākais ieguvums.

Plaša izvēle, šauri tēriņi

Lai gan, lasot šo rakstu, Jūs par e-mācībām iespējams aizdomājaties pirmo reizi, patiesībā šī niša jau ir diezgan pilna un ar saviem industrijas līderiem. To salīdzināšanai varat izmantot iepriekš aplūkotās platformas. Pārlūkojot vērtējumus, apskatus un kopsavilkumus par dažādām e-mācību platformām, redzam, ka piedāvājums ir gana plašs – izvēlei pieejamas vairāk nekā 500 maksas un bezmaksas platformas. To risinājumus ir iespējams pielāgot maziem, vidējiem un lieliem uzņēmumiem, atlasīt neskaitāmas funkcijas un iespējas – izvēle ir teju neierobežota. Ātra un vienkārša kursu izveide, digitalizēti testi, vērtēšanas sistēmas un pats galvenais – baudāms un interaktīvs saturs, kas pieejams gan klātienē, gan attālināti un pie tam dažādās ierīcēs. Vēl jo vairāk priecē tas, ka šāds prieks nenākas dārgi. Apmācības bieži vien ierindojas uzņēmuma izmaksu augšgalā, taču e-mācības ir pavisam cita spēle – nav vajadzības katru reizi tērēt līdzekļus un resursus instruktoru un telpu nodrošināšanai, ēdināšanai, transportam, drukai. Šajā gadījumā ir jārūpējas vien par to, lai mācību saturs būtu interaktīvs, saistošs un arī pieejams visiem, kam šī programma ir paredzēta.

Forma, saturs un valoda

Kā jau minēts iepriekšējā sadaļā, platforma ir jāizvēlas atbilstoši uzņēmuma vajadzībām. Piemēram, ņemot vērā piedāvāto pakalpojumu un attiecīgo cenu, mazam vai vidējam uzņēmumam (atbilstoši darbinieku skaitam) šobrīd viens no piemērotākajiem risinājumiem būtu TalentLMS. Ir arī vairāki citi risinājumi, kas piedāvā lieliskas e-mācību platformas, taču par augstāku cenu, jo tās paredzētas attiecīgi lielākam apmācāmo skaitam. Visbiežāk izvēlēto platformu sarakstā ierindojas iSpring Learn, Docebo, Litmos, Matrix. Tāpat pieejamas arī vairākas bezmaksas platformas, piemēram, Moodle, Canvas, Schoology, taču jāteic, ka tām ir arī savi trūkumi. Pirmkārt, šīs platformas vairāk piemērotas akadēmiskajai videi un rada mazāk dinamisku iespaidu. Otrkārt, lai piekļūtu lielākam iespēju piedāvājumam šajās platformās, tik un tā jāiegādājas papildu spraudņi. Platformas izvēle ir pirmais solis, taču pēc tam seko daudz svarīgāks process — satura izveide. Lai no materiālu digitalizācijas iegūtu pēc iespējas vairāk, iesakām izvairīties no jau esošu materiālu vienkāršas “ieliešanas” konkrētajā platformā. Materiālu pieejamību dažādās ierīcēs un atrašanās vietās piedāvā arī vienkāršākie mākoņkrātuvju risinājumi vai pat elementāra failu pārsūtīšana, taču tas nav tas, par ko mēs runājam. Tā kā mūsu uzņēmums jau veicis sava apmācību satura pārlikšanu e-mācību platformā, varam droši teikt, ka ir nepieciešams veltīt laiku materiālu sagatavošanai atbilstoši e-vides prasībām. Informācijas nodošana mūsdienās var būt ietērpta visdažādākajos formātos – video, audio, prezentācijās, fotoattēlos. Attiecīgi, mācību materiāliem jābūt interaktīviem, pieejamiem dažādos formātos un arī pietiekami lakoniskiem, lai tie atkal nepārvērstos garos teksta palagos. Tekstu pielāgošana var aizņemt daudz laika, tāpēc resursu taupīšanas nolūkos varat šo uzdevumu uzticēt tulkojumu birojam. Mēs tos varam ne tikai iztulkot Jums nepieciešamajās valodās, bet arī pielāgot tā, lai tie būtu ērti integrējami e-mācību platformai nepieciešamajos materiālos, piemēram, prezentācijās. Ja tekstu nepieciešams saīsināt, padarīt lakonisku vai sakārtot pārskatāmās tēzēs — mēs to visu varam paveikt. Ja Jums ir teksts un ilustratīvi attēli, mēs tos varam apvienot un izveidot uzrunājošas prezentācijas. Lai kādas būtu Jūsu vajadzības materiāla sagatavošanai pirms tā ievietošanas e-mācību vidē, mēs palīdzēsim Jums to paveikt efektīvi un profesionāli, kā arī ilgtermiņā ietaupīt Jūsu dārgo laiku un finanses.

Kopsavilkumā

Ir pat grūti vienkopus aprakstīt plašās iespējas un ieguvumus, ko piedāvā un nodrošina e-mācības. Īss un lakonisks šī risinājuma formulējums varētu skanēt aptuveni tā – laika, naudas un resursu ietaupījums, kas nodrošina inovatīvu pieeju, interaktivitāti, lielāku iesaisti, veicina radošumu un rezultējas daudz lielākā efektivitātē.


Citas ziņas:

MAŠĪNTULKOŠANA UN MAŠĪNTULKOJUMU PĒCREDIĢĒŠANA IR ŠEIT UZ PALIKŠANU

VĀRDA SPĒKS. EFEKTĪVA KOMUNIKĀCIJA KRĪZES SITUĀCIJĀ

„LMI Translations” atbildība pret klientiem un sadarbības partneriem